Choroby a príznaky

Zranenia menisku

Po operácii menisku vám lekár môže odporučiť, aby ste pohyb na nejaký čas obmedzili. Vďaka ortézam budete môcť koleno čiastočne zaťažovať, no zatiaľ ešte s veľmi obmedzeným pohybom.

Zhrnutie

Príčiny, symptómy a liečba

Kolenný kĺb má vonkajší a vnútorný meniskus, dve vláknité chrupavkovité puzdra v tvare polmesiaca rôznej hrúbky, ktoré sa nachádzajú medzi stehennou a holennou kosťou.

Menisky kolena týmto dvom kostiam, ktoré majú rôzne tvarovaný povrch, umožňujú plynulú interakciu. Zväčšujú plochu kolenného kĺbu, absorbujú hmotnostnú záťaž, a tým zabezpečujú jej rovnomerné rozloženie na kĺb. Poranenia meniskov ohrozujú ich stabilizačný účinok na tlmenie nárazov a rozloženie ich záťaže.

Príčiny

Príčiny

Poranenie menisku sa často vyskytuje počas športovej aktivity, pri úraze alebo pri neopatrnom, mimovoľnom pohybe. Väčšinou ide o prudké pohyby, ako je rýchle vytočenie alebo náhle zastavenie v rozbehu. Koleno sa pritom nešťastne vykrúti a chrupavka menisku sa zovrie a pretrhne. Roztrhnutie menisku sa vyskytuje v širokej škále foriem a s rôznym stupňom závažnosti.
Ďalšou príčinou, ktorú netreba podceňovať, najmä u starších ľudí, je degeneratívna zmena meniskov. Materiál menisku sa regeneruje len minimálne, takže s pribúdajúcim vekom dochádza k jeho redukcii. Menisky krehnú a vytvárajú sa na nich drobné trhlinky. Meniskus sa môže roztrhnúť aj pri bežných pohyboch kolena. Materiál menisku však v dôsledku nadmerného namáhania kĺbu môže degenerovať aj v mladšom veku. Príčinou býva, napríklad nadváha, nesprávne postavenie nohy alebo veľký stres v dôsledku jednostranného zaťaženia pri vrcholovom športe.

Diagnóza

Diagnóza

Poranenie menisku diagnostikuje lekár: Po intenzívnej anamnéze a posúdení nálezu mu pomôžu zobrazovacie diagnostické metódy. Nie je nezvyčajné, že sa vykoná dodatočná reflexia kĺbu (artroskopia).

Symptómy

Symptómy

Ďalšími symptómami pri poraneniach menisku v postihnutom kolennom kĺbe sú silné bolesti, v dôsledku čoho je pohyb obmedzený. Medzi ďalšie príznaky poškodenia menisku patrí bodavá bolesť pri pohybe, silný opuch celého kolenného kĺbu, funkčné obmedzenia, ako aj prehriatie a začervenanie v postihnutej oblasti.

Liečba

Liečba

Liečba sa zvyčajne vykonáva minimálnou invazívnou metódou - artroskopiou. Uvoľnené časti chrupavky sa odstránia a roztrhnuté časti menisku sa znova zošijú. V mnohých prípadoch lekár odporúča čiastočné zaťažovanie s obmedzeným pohybom, aby sa postihnuté miesto mohlo v pokoji zahojiť. Na tento spôsob liečby sa pravidelne používajú ortézy.

Back to everyday activities: three steps to an Ottobock orthosis

  1. Here you’ll find an overview of all the orthoses and supports that could potentially help you. Take the list with you to your next doctor’s appointment.
  2. Talk to your doctor about which orthosis is best suited to your symptoms and condition. Your doctor can then write you a prescription for the appropriate orthosis.
  3. Take your prescription to a medical supply company. They’ll give you your new orthosis and adjust it to fit your exact body measurements.
Riešenia

Ortézy a bandáže Ottobock pri zraneniach menisku

Zobrazené výrobky znázorňujú príklady ortopedicko-protetického vybavenia. Či je výrobok pre vás naozaj vhodný a či by ste jeho funkčnosť naplno využili, závisí od viacerých faktorov. Okrem iného je rozhodujúce aj vaše dôkladné lekárske vyšetrenie. Váš lekár alebo ortopedický technik rozhodne aj o tom, aké vybavenie je pre vás najvhodnejšie. Radi vám pomôžeme.