FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis
Život s amputáciou nohy

Rehabilitácia a protéza na nohy

Starostlivosť o kýpeť, zaobchádzanie s ním a nácvik chôdze s protézou nohy: Po amputácii vás interdisciplinárny tím začne pripravovať na každodenný život s protézou.

Zhrnutie

Rehabilitácia po amputácii nohy

Len čo sa rana na kýpti zahojí, niekoľko týždňov po operácii sa začne fáza rehabilitácie. Tá vo väčšine prípadov trvá - či v rámci ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti - takmer šesť mesiacov. Ideálne je, ak si vyberiete kliniku alebo ambulanciu, ktorá sa špecializuje na rehabilitáciu amputovaných pacientov. Ako nájsť to správne rehabilitačné zariadenie, sa dozviete tu (odkaz na stránku rehabilitačných zariadení v časti po amputácii).

Počas rehabilitácie na klinike sa o vás bude starať tím lekárov, ránhojičov, fyzioterapeutov, ergoterapeutov a odborníkov na šport. Liečebný program bude prispôsobený vášmu zdravotnému stavu a kondícii. Môžete očakávať, že každý deň budete mať fyzioterapiu, vrátane nácviku chôdze a liečebné procedúry z oblasti pracovnej terapie, balneo-fyzioterapie (kúpele, masáže, elektroliečba a pod.) a športovej terapie. Tieto procedúry s pravidelnými prestávkami počas dňa zväčša trvajú 3 až 4 hodiny, pričom jednotlivé terapeutické úkony sa zvyčajne plánujú na každú polhodinu. Cieľom je, aby ste sa čo najskôr mohli vrátiť k svojmu bežnému, každodennému životu. Bude dobré, ak si včas uvedomíte, že pre výsledok rehabilitácie je rozhodujúca vaša aktívna spolupráca. To sa za istých okolností môže dotknúť aj zmeny vášho predchádzajúceho spôsobu života. S tým vám určite rád pomôže aj váš ošetrujúci lekár. Nebojte sa však o radu požiadať aj psychológa alebo vášho osobného asistenta.

Nácvik chôdze

Nácvik chôdze s protézou nohy

Uzyskaj szczegółowe informacje o różnych stanach i objawach, możliwościach leczenia i metodach diagnostycznych. Ortezy i stabilizatory zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadały każdej diagnozie i pomagały złagodzić Twój ból i dyskomfort.

Cieľom rehabilitácie je optimálne vás pripraviť na život s vašou protézou. To na jednej strane znamená, že cielenou fyzioterapiou získate späť silu, vytrvalosť a koordináciu. To zahŕňa na jednej strane to, že cielenou fyzioterapiou získate späť silu, vytrvalosť a koordináciu. Na druhej strane, si budete nacvičovať používanie svojej protézy špeciálnym nácvikom chôdze.

Pri nácviku chôdze pacientov s transfemorálnou amputáciou je najdôležitejšie, aby bol funkčný kolenný kĺb. V ideálnom prípade je preto na mieste vzdelávací a tréningový program prispôsobený pre používané komponenty protézy. Program by mal byť zameraný na opätovné osvojenie si jednotlivých sekvencií každodenných pohybov a mal by vám pomôcť lepšie pochopiť, ako vaša protéza funguje.

Tu sa dozviete, čo všetko zahŕňa nácvik chôdze pre ľudí s amputáciou nôh.

Správne nasadzovanie a snímanie protézy

Samostatné a správne nasadzovanie a snímanie protézy je základným predpokladom správnej chôdze s protézou. Oboje si však najprv musíte nacvičiť. Možno budete potrebovať, aby vám pomohol niekto z rodiny. Preto je dôležité zapojiť do rehabilitačného procesu aj ich. Cieľom je však to, aby ste to s trochou cviku zvládli aj sami - bez pomoci. V závislosti od typu vašej protézy a daností vášho kýpťa, existuje viac spôsobov, ako si ju nasadzovať. Váš terapeut alebo ortopedický technik vám ukáže, ktorá metóda je pre vás vhodná.

Siadanie i wstawanie w protezie

Vstávanie a sadanie si s protézou

Po správnom nasadzovaní a snímaní protézy sú tu ešte aj iné každodenné pohyby, ktoré sa naučíte - vstávanie a sadanie si s protézou. Používatelia protézy so stehennou amputáciou, ktorí majú protézu s kolenným kĺbom s oporou pre sadanie, môžu pri sadaní zaťažiť obe nohy. Túto funkciu ponúkajú napríklad kolenné kĺby spoločnosti Ottobock Prosedo, Kenevo, C-Leg® 4, Genium alebo Genium X3. Týmto spôsobom sa výborne chráni zachovaná noha, čím sa môže vyhnúť predčasnému preťaženiu. Z rovnakého dôvodu by mali pri sadaní a vstávaní rovnomerne zaťažovať obe nohy aj používatelia predkolennej protézy.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis,1_3_1_leg_foot_walk_training

Chôdza po naklonenej rovine

Len čo sa naučíte zaobchádzať s protézou, začnete s nácvikom chôdze. Pôjde o udržiavanie rovnováhy a zlepšovanie koordinácie, ako aj o nácvik prenášania váhy na oprotézovanú stranu a o rovné držanie panvy a hornej časti tela. Okrem toho sa váš terapeut bude aj naďalej zameriavať na posilňovanie vášho svalstva, pretože silné svaly sú dôležitou podmienkou na udržiavanie správneho držania tela pri chôdzi.

Najprv sa na bradlách naučíte, ako prenášať váhu tela z jednej nohy na druhú a potom vzpriamené státie na jednej nohe. Nezaťažujte pritom len ruky a zachovanú nohu, ale odvážte sa aj pevne stáť na protéze! Len čo si osvojíte chôdzu na bradlách, budú nasledovať prvé krôčiky pri nácviku chôdze vo voľnom priestore. Cieľom je v prvom rade obmedziť používanie pomôcok na chôdzu. To dosiahnete správnou technikou chôdze a posilňovaním trupového svalstva. Počas celého nácviku chôdze bude váš terapeut dohliadať na to, aby ste pri chôdzi nerobili nijaké chyby. Od začiatku bude stáť pri vás - pripravený kedykoľvek vám pomôcť. Príde však čas, keď ho už nebudete potrebovať.

Len čo si osvojíte chôdzu po rovnom povrchu, začnete trénovať chôdzu po naklonenej rovine.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis,1_3_1_leg_foot_walk_training

Bezpečná chôdza po schodoch a rampách

V bežnom živote sa stretávate s prekážkami, ako sú obrubníky, schody v dome alebo šikmé plošiny, či rampy pri vjazdoch do garáží. Bezpečná chôdza po schodoch a rampách je súčasťou vášho každodenného života a nacvičíte si ju pri nácviku chôdze. Jednotlivé komponenty vašej protézy určujú, ktorá technika chôdze je pre vás správna.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis,1_3_1_leg_foot_walk_training
Starostlivosť o kýpeť

Starostlivosť o kýpeť

O váš kýpeť, vrátane čistenia rany a výmeny obväzov sa v nemocnici bude starať ošetrujúci personál a lekári. Počas rehabilitácie sa pod dohľadom naučíte samostatne starať o svoj kýpeť, jazvu aj o zdravú nohu. Uvedomte si, že len vďaka pravidelnej a intenzívnej starostlivosti budete môcť protézu nosiť bez akýchkoľvek problémov. Existujú špeciálne ošetrujúce produkty, ktoré môžete používať pri starostlivosti o kýpeť. Postupom času v tom získate takú rutinu, že sa to stane prirodzenou súčasťou vášho každodenného života.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,mobility_after_amputation

Každodenná starostlivosť o kýpeť a protézu

Počas rehabilitácie vám ukážeme, ako sa správne starať o kýpeť. Ak chcete predísť tomu, aby vám na kýpti zhrubla a zošupinatela pokožka, mali by ste si ho ráno aj večer umývať teplou vodou a jemným mydlom (napr. Derma Clean). Potom pokožku dobre osušte a opatrne si ju nakrémujte. Prípravky Derma Repair a Derma Prevent sú produkty spoločnosti Ottobock, ktoré boli špeciálne vyvinuté na starostlivosť o silne namáhanú pokožku na kýpti. Derma Prevent bráni vzniku oderov na jazve tým, že pokožku obalí ochranným filmom, čím ju udržiava jemnú a pružnú. Derma Prevent sa zvyčajne používa v kombinácii s kýpťovým návlekom, preto ho treba na pokožku nanášať bezprostredne pred nasadzovaním protézy. Derma Repair zmierňuje následky silného namáhania pokožky a chráni ju pred škodlivými vonkajšími vplyvmi. Zvyčajne sa používa večer po tom, čo si zložíte protézu. Všimli ste si, že nasadzovanie protézy ráno – hneď po umytí – býva náročnejšie ako inokedy, pretože teplá voda spôsobuje, že kýpeť získa trochu väčší objem?

Okrem starostlivosti o kýpeť by ste sa mali starať aj o svoju protézu a každý deň ju čistiť. Váš ortopedický technik vám vždy rád a ochotne poradí. Zvyšky potu a čiastočky kože odstraňujte tak, že vnútro lôžka vytriete vlhkou handričkou. Kožným problémom sa vyhnete len vtedy, ak budete pokožku udržiavať stále v čistote. Ak nosíte kýpťový návlek, starajte sa oň každý deň podľa návodu na používanie.

Amputacja ręki lub dłoni

Pomoc pri problémoch s kýpťom

Ak sa na kýpti vytvoria kožné záhyby alebo ak sú na ňom vtiahnuté jazvy, treba sa o ne veľmi dôkladne starať, aby sa predišlo infekciám. Požiadajte o radu svoj rehabilitačný tím! Pri starostlivosti o kýpeť si dávajte pozor aj na to, aby ste si neporanili kožu a aby sa vám netvorili otlaky a pľuzgiere. V opačnom prípade by si to vyžadovalo lekárske ošetrenie. Zrkadlo vám pomôže pozrieť sa aj na opačnú časť vášho kýpťa. Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o kýpeť a znecitlivovania jeho citlivej pokožky je pravidelné masírovanie a opatrné naťahovanie jazvy.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis,1_3_2_leg_foot_limb_care

Starostlivosť o zachovanú končatinu

Po amputácii kýpeť nebudete môcť zaťažovať. V dôsledku toho sa bude automaticky viac zaťažovať zachovaná noha, preto je veľmi dôležité, aby bola zdravá a aby ste mohli byť opäť mobilní.

Pri poruchách prekrvovania si dávajte pozor, aby ste nemali nijaké - ani najmenšie - poranenia ani na svojej zachovanej nohe! V prípade infekcie môžu byť nebezpečné, a preto by sa mali okamžite odborne liečiť. Mal by ich vidieť lekár. Mnohí postihnutí dostanú pomoc od vyškoleného podiatra, ktorý sa im stará o nohy, napríklad tak, že im na nohách strihá nechty. Vďaka pohodlnej obuvi, ktorá vám dobre sedí, sa noha odľahčí. Takisto vám možno odporúčajú, aby ste si dali do topánok vložky. Okrem výberu topánok je dôležitý aj výber pančúch. Pančuchy by mali byť vyrobené z vlny alebo bavlny, aby dobre absorbovali pot. Príliš tesný pás však môže narušiť prietok krvi. Pančuchy nesmú mať záhyby a mali by ste si ich každý deň vymieňať. V opačnom prípade sa v dôsledku potenia budú tvoriť usadeniny soli, ktoré budú odierať pokožku, čo môže viesť k infekciám. Ak máte poruchy prekrvovania, na invalidný vozík si nepresadajte bosí! Tiež by ste nemali stáť a chodiť naboso – riziko zranenia je príliš vysoké. A keď ležíte v posteli, môžete si pod pätu a členok zachovanej nohy podložiť niečo mäkké, aby ste predišli otlakom.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,prosthetics_2,infos_for_amputees,1_3_0_leg_foot_rehabilitation_and_prosthesis,1_3_2_leg_foot_limb_care
FAQ

Často kladené otázky

Strata jednej alebo viacerých končatín vyvoláva u postihnutých množstvo otázok. Tu nájdete odpovede na niektoré z najčastejšie kladených otázok.

Ak tu nenájdete odpoveď na otázku, ktorá vás trápi, kontaktujte svojho ortopedického technika, terapeuta alebo lekára. Váš rehabilitačný tím dokáže najlepšie posúdiť vašu individuálnu situáciu, a preto sa naň môžete úplne spoľahnúť, poradí vám naozaj kompetentne.

Prečo mám v kýpti bolesti? Čo sa s tým dá urobiť?

Prečo mám v kýpti bolesti? Čo môžem proti tomu robiť?

Po amputácii sa v kýpti môžu vyskytnúť rôzne typy bolesti. Môžu to byť napríklad bolesti kostí, rán, nervov alebo fantómové bolesti. Bolesť sa primerane lieči (napr. liekmi, teplom/chladom, obväzom na kýpeť) v závislosti od jej príčiny. Vašou kontaktnou osobou bude váš špecialista a/alebo váš terapeut bolesti.

Keď sa dotknem svojej pokožky na kýpti, mám „zvláštny“ pocit. Čo sa s tým dá urobiť?

Keď sa dotknem svojej pokožky na kýpti, mám „zvláštny“ pocit. Čo sa s tým dá urobiť?

Po amputácii sa na kýpti môžu vyskytnúť poruchy citlivosti. Dôvodom je oddelenie nervov počas operácie. Tento neznámy pocit sa však väčšinou po nejakom čase znormalizuje sám od seba. Tomuto procesu však môžete pomôcť aj tým, že kýpeť budete vystavovať viacerým podnetom, napríklad tak, že pokožku na kýpti si budete potierať froté uterákom alebo mäkkou kefkou.

Prečo nemôžem dostať protézu už hneď po amputácii?

Prečo nemôžem dostať protézu hneď po amputácii?

Po operácii je kýpeť stále opuchnutý a jeho pokožka je veľmi citlivá. Okrem toho by sa rana mala „v pokoji“ zahojiť. Ešte než sa začne zhotovovať vaša protéza, uistite sa, že boli prijaté všetky potrebné terapeutické opatrenia.

Môžem s protézou riadiť auto?

Budem môcť s protézou znovu riadiť auto?

V súvislosti s touto otázkou sa obráťte na príslušný úrad, ktorý je kompetentný v tejto veci rozhodnúť! Schopnosť šoférovať po amputácii sa v každej krajine posudzuje inak. V mnohých takýchto prípadoch je dovolené riadiť len také vozidlo, ktoré má automatickú prevodovku.

Na čo musím dbať pri bicyklovaní s protézou?

Na čo musím dbať pri bicyklovaní s protézou?

Vaša schopnosť jazdiť na bicykli závisí od úrovne amputácie a typu vašej protézy. V každom prípade si najskôr vyskúšajte jazdu na rotopede a až keď vám to pôjde, prejdite na normálny bicykel.

Budem môcť s protézou znovu pracovať?

Budem môcť s protézou znovu pracovať?

V závislosti od vašich aktivít sa k svojej práci budete môcť vrátiť aj s protézou. Ak vykonávate činnosti, ktoré si vyžadujú extrémnu fyzickú námahu, mali by ste o tom ešte pred zhotovením protézy oboznámiť svojho ortopedického technika, pretože podľa toho, o aký druh zaťaženia pôjde, zvolí lôžko a jednotlivé komponenty.

Kedy budem potrebovať novú protézu?

When will I need a new prosthesis?

There is no general answer to this question either. If the socket of your prosthesis fits well over the long term and you don’t experience any difficulties, you won’t need a new prosthesis.